Middle School Awards

2019-2020

Subject Awards

Language 5 - Sarah Hoke
Language 6 - Tanner Davis
English 7 - Joseph Teasley
English 8 - Kinsley Clack
Reading 5 - Mason Shannon
Reading 6 - Cody Tovar


Math 5 - Lyla Smith
Math 6 - Tanner Davis
Pre-Algebra - Isabel Henderson
Advanced Pre-Algebra - Ashby Hefner
Algebra I - Madelyn Grace Moore


Social Studies 5 - Mason Shannon
Social Studies 6 - Bridges Rutland
7th World History - Isabel Henderson
American History - Camdyn Jackson


Science 5 - Sarah Hoke
Science 6 - John Alman
Life Science - Abby Wood
Physical Science - Koltin Mueller


Computer 5 - Mattie Lowery Cline
Computer 6 - Eva Teasley
Computer I - Hardy McCardle


JH Art - Logan Prine

Old Testament - Wesley Lindsey
JH Health - Kaylin Moss
Musical Theater 5 - Deacon Johnson
Musical Theater 6 - Sydney Thomas
JH Musical Theater - Skyler Sojourner

Headmaster's List
5th grade:
Sarah Hoke
Bella Grace Lowery
Mason Shannon
Lyla Smith

6th grade:
Tanner Davis
Eva Teasley
Olivia Teasley

7th grade:
Isabel Henderson
Trace McCardle
Landan Sims
Joseph Teasley

8th grade:
Jake Ainsworth
Ellie Barrentine
Kinsley Clack
Sarah Beth Grantham
Rhyser Guynes
Hardy McCardle
Madelyn Grace Moore
Madison Slay

Honor Roll
5th grade:
Benjamin Alvis
Sadie Beazley
Clay Channell
Mattie Cline
Jaxson Dubose
Katelyn Eady
Ruth Anne Greer
Anna Holifield
Allison Jackson
Symia Jones
Graham Morris
Charlotte Moulder
Kynnedi Pickard
Charleigh Westrope

6th grade:
John Alman
Madison Berch
Seth Britt
Shelbie Britt
Nick Bush
Shaun Chism
Riley Collins
Brent Estigoy
Riley Floyd
Wyatt Foster

Trace Hood
Kailey McCullough
Bryson Moss
Laney Simon
Cash Sojourner
Caroline Strong
Logan Strong
Sydney Thomas
Cody Tovar
Mericsa Tovar

7th grade:
Charlie Adams
Jacob Hales
Brennen Handal
Allie Henderson
Peyton Holifield
Alayna Parker Lowery
Lauren Patrick
Aurora Varas
Abby Wood
Kayla Woodrow

8th grade:
Will Banks
Justice Boone
Madeline Buckley
Charley Grace Davis
Kaitlyn Gandy

Addison Hales
Sarah Hemphill
Grayson McCullough
Kaylin Moss
Brett Pittman
Stella Roberts
Emma Thompson
Cayman Walker
Trey Wood

 

DAR Essay Winners:

6th Grade:

1st Place- Tanner Davis

2nd Place- John Alman

3rd Place- Cash Sojourner

 

8th Grade:

1st Place- Hayes Dickson

2nd Place- Madelyn Grace Moore

3rd Place- Skyler Sojourner

Post Office Box 125   |   Gallman, MS  39077   |   P (601) 892-3770   |   F (601) 892-6222